A megtakarításaikat sokan szeretnénk lehetőleg rövid távon és nagy hozammal eredményesen kezelni. Ez viszont nem egyszerű, ha nem ismerjük a saját igényeinket és elképzeléseinket. Mit érdemes tehát végiggondolnunk, és milyen lehetőségeink vannak?
Rövid távú megtakarítások – mit is jelent ez számunkra?
Az, hogy valamilyen megtakarítás rövid távú, az igencsak relatív. Van, akinek pár hónapot jelent, amíg másnak akár tíz év is belefér. Természetesen ez sok mindentől függ, de elsősorban a pénztárcánktól, a várt hozamtól és persze a céljainktól. Ha nekünk az a célunk, hogy két év múlva szeretnénk például egy autót venni belőle, akkor értelemszerűen viszonylag nagy összeget kell befektetünk megtakarítási alapként ahhoz, hogy 1-2 év múlva annak legyen látható hozama. Vagyis minél rövidebb az időintervallum, annál nagyobb az esély arra, hogy magasabb alap összegekkel kell számoljunk. Mindenki persze azt szeretné, ha alacsony indulótőkével rövid időn belül többszörösét nyerné vissza. Természetesen erre is van lehetőség, magas kockázattal és az inkább a tőzsdézés felé visz, mint egy stabil megtakarítási alap felé. Összességében tehát, mielőtt bármilyen rövid távú megtakarítást kezdenénk, mindig legyünk tudatosak a célokat illetően. Mennyit szeretnénk befektetni? Mit jelent számunkra a rövid táv, és persze: mit várunk hozamként majd belőle? Ez fogja meghatározni azt, hogy pontosan milyen típusú megtakarításra lesz szükségünk.
Százezrek vagy milliók: nagyon nem mindegy
Ha milliós tőkét szeretnénk befektetni a megtakarításunkba, akkor nyilván sokkal szélesebb lehetőségeink is lehetnek. Befektethetjük például értékpapírokba, amelyek pár éven belül megtérülnek. Ez azt jelenti, hogy vásárolhatunk részvényeket és állampapírokat is. Utóbbi esetben hosszú távra is van lehetőség, viszont itt most a rövid távú megtakarításokról van szó. Ugyanakkor számlákban is gondolkodhatunk. Ha nem szeretnénk hozamot, akkor egy egyszerű megtakarítási számla jó választás lehet. Ugyanakkor az ilyen esetekben megfontolandó a lekötött betét is. Utóbbiról mi döntünk, hogy a lekötéseinket mennyi időre szeretnénk majd megkérvényezni, illetve erre a bankoknál különféle csomagok is rendelkezésre állnak. A lekötés lényege, hogy addig nem nyúlhatunk a lekötött összeghez, amíg a lekötés ideje tart. Ezen idő alatt pedig az összegünk kamatozik. Az ilyen lekötéseket csupán pár évre is megkérhetjük, különféle csomagajánlatok keretein belül, ami lehet forint, de deviza alapú is.
Önkéntes magánnyugdíjpénztár – egy alternatíva a megtakarításokra
Az ÖNYP, vagyis önkéntes magánnyugdíjpénztár elsőként sokaknak azonnal a nyugdíjazás kapcsán jut eszébe. Pedig a magánnyugdíjpénztár nem csak erre jó. Pénztári tagként ugyanis a megtakarításainkból nem csak a nyugdíjazásunk után részesülhetünk, hanem előtte is. Tíz év tagság után ugyanis elkezdhetünk kivenni a megtakarításunkból anélkül, hogy megszűnne a pénztári tagságunk. Utána pedig már háromévente vehetünk ki belőle. Igaz, hogy nem egy klasszikus rövid távú megoldás, sőt, az elején egyáltalán nem számít rövid távúnak. Ugyanakkor, ha letelik a tíz év már egyfajta rugalmasan kezelhető, rövid távú megtakarítást kínál, ami remekül jöhet akkor, ha komoly terveink vannak a hozamokkal még bőven a nyugdíjazásunk előtt. A nyugdíjpénztár az egyetlen ilyen nyugdíj előtakarékossági megoldás, amely engedélyezi ezt a lehetőséget, vagyis más nyugdíj alapú formánál aligha találni ilyet. Például az új nyugdíjbiztosítások megkötésének száma elég sokat esett az elmúlt időszakban, többnyire pont amiatt, mert nem lehet szerződésbontás nélkül kivenni a hozamokból. Ezen kívül, ha valami miatt mégis felbontjuk a szerződést – megkapjuk ugyan a befizetett összeget, viszont még nekünk kell fizetni nem csak a biztosító, de az állam felé is.
Egyéb rövid távú megtakarítási javaslatok
A legegyszerűbb megtakarítási formát, a már említett takarékszámla nyitása jelenti. Erről volt is szó. Ilyen számlát a már meglévő bankunknál kérvényezhetünk, és könnyedén utalhatjuk oda azokat az összegeket, amiket félre szeretnénk rakni. A takarékszámla alszámlaként megjelenik az online bankban is, ezért mobilról is könnyedén tudunk oda és vissza a főszámlára is utalni. A használata tehát könnyű és nagyon kézenfekvő. Ugyanakkor kell hozzá egy bizonyos önuralom, hiszen bármikor kivehetjük a pénzünket. A legjobb, ha tudatosan és felkészülten kezeljük a takarékszámlánkat: akkor lesz ugyanis valóban eredménye. Rakjunk félre a fizetésünkből mindig egy adott összeget, amit ráutalunk, és onnantól felejtsük is el, hogy létezik a takarékszámlánk. Mivel ez nincs lekötve, könnyű lehet elcsábulni, hogy hozzányúljunk a pénzünkhöz, azonban rövid távon még mindig ez a legegyszerűbb megoldás. Persze, ez a számla nem fog hozamokat hozni. Ha ilyesmiben gondolkodunk, akkor tartós befektetési számlát érdemes nyitni, ahol a harmadik évtől már gyarapodik a betett összeg. Viszont ez sem nevezhető kifejezetten rövid távú befektetésnek.
Összegzés
Elmondható, hogy kifejezetten rövid távú megtakarítás nem létezik, legfeljebb a harmadik évtől. Ha gyorsan szeretnénk növelni a megtakarításunk összegét, akkor érdemes a tőzsdén szerencsét próbálnunk. Viszont ez magas kockázatúnak számít, vagyis el is veszíthetjük az erre szánt összeget. Ha kisebb tételekben gondolkodunk, akkor a rövid távú megtakarítás kevésbé működik. Pár százezer forintos megtakarítással ugyanis igen nehéz milliókat egy év alatt nyerni. Ez maximum akkor lehetséges, ha például részesedést vásárolunk egy épp induló cégbe, amely gyorsan nő és gyorsan hoz nyereséget is. Viszont ez megint nem a klasszikus megtakarítási és befektetési forma. A legjobb tehát, ha kis összegek esetén legalább öt évben gondolkodunk. Nagyobb összegek esetén is ez a megszokott eljárás, amennyiben nem szeretnénk kockázatot vállalni. Ha pedig nem bánjuk a kockázatot, akkor sokkal szélesebb lehetőségek állnak rendelkezésre. Ezen kívül a legklasszikusabb megtakarítás még mindig a lekötött betét és a takarékszámla. Előbbi viszont szintén csak akkor működik, ha legalább három évet adunk annak, hogy gyarapodhasson. Utóbbi pedig nem gyarapodik viszont egy nagyon egyszerű és könnyű módszer arra, ha szeretnénk félrerakni a fizetésünkből.