Amint eljön a tavasz, megkezdődnek a nagy mezőgazdasági munkák. Akik nagy területen dolgoznak, tudják, hogy mekkora előnye van annak, ha a gazdaságban rendelkezésre állnak a megfelelő eszközök és gépek. Ide tartoznak a traktorok, a vontatók, valamint a különféle vetőgépek, amelyekkel szinte élmény magokat a földbe juttatni.
Ebben a cikkben eláruljuk, hogy milyen típusai vannak, valamint kitérünk arra, hogy mit érdemes tudni róluk.
A vetőgépekről bővebben
A vetőgépek a nevükből adódóan a magok vetésére alkalmas eszköz, amely automatikusan végzi el a munkát. Ahogy szinte minden mezőgazdasági gépet, ezt is vontatva lehet használni, általában traktorokhoz szokták csatlakoztatni. A célja, hogy a vetőmagot a földbe juttassa, hogy azok a lehető legnagyobb eséllyel csírázzanak ki. Ehhez persze fontos szempont a sortávolság, a megfelelő mennyiségű mag, valamint a vetési mélység egyaránt. Ez azonban függ a növény típusától, hiszen mindegyiknek másra van szüksége ezekkel kapcsolatban. A vetőgép típusokról a Novara weboldalán tudhatsz meg még többet.
A vetőgépek automatizált funkciója azonban sokkal könnyebbé teszi a mindennapos mezőgazdasági munkát. Mindegy, hogy milyen eszközzel rendelkezünk, ha az tartós, minőségi, teszi a dolgát és leveszi a terhet a vállunkról. Gyors és hatékony vetést tesz lehetővé, amivel időt és energiát spórolhatunk, ráadásul nagyobb az esélye a csírázásnak is
Nem véletlen, hogy manapság már megannyi vetőgép rendelkezésünkre áll, így léteznek búza, kukorica, bab, burgonya, sárgarépa, saláta, valamint napraforgó vagy éppen petrezselyem vetésére és művelésére alkalmas eszközök egyaránt.
A vetőgépek csoportosítása
A vetőgépeket két kategóriára lehet osztani, az egyik a gabonavetőgépek, a másik pedig a szemenkénti vetőgépek. Előbbieket főként kalászos gabonák vetéséhez alkalmazzák, viszont a szerkezetük átalakítható, így felhasználhatjuk kisebb vagy nagyobb vetőmagok vetésére is. Kiváló megoldás tehát lucerna, repce, csillagfürt, vagy éppen borsó szórására.
Ami a szemenkénti vetőgépeket illeti, ezeket a nagyobb sortávolságot igénylő növények kerülnek elő, mind a napraforgó vagy a kukorica. Ezeket ideálisan képes elvetni, nagyobb eséllyel csíráznak és fejlődnek megfelelő mértékben.
Szóba jöhetnek még a palántázógépek is, amelyek hasonlóan működnek és hasonló célt szolgálnak, mint a hagyományos vetőgépek, de mégis egy kicsit mások. Ezek ugyanis a vetőmagok helyett az előnevelt palántákat juttatják a földbe. Ráadásul mindezt úgy teszik, hogy azokat semmilyen formában nem károsítják, törik, esetleg vágják meg. Ahogy a palánta a földbe kerül, a gép összetömöríti körülötte a földet, így azok onnantól már önállóan tudnak fejlődni.
A vetőgépek használata
Az időjárási körülmények minden évben sokat változnak. Egyes években túlzottan száraz a tavasz, máskor pedig igencsak nedves. Egyik sem könnyíti meg a munkát a mezőgazdaságban dolgozók számára. Egy jól felkészített és üzembiztos vetőgéppel azonban megalapozható a termés.
Ehhez persze nem árt egy jó traktor sem, hiszen az erőgépnek vontatnia kell a már említett eszközt. Kelleni fog hozzá hidraulikus és elektromos energia egyaránt, így a traktornak minden hajtási igénynek meg kell felelnie. Fontos, hogy lehetőleg zárt központú hidraulika-rendszerrel felszerelt traktorral vontassuk a vetésre alkalmas gépet, ebben ugyanis akár több hidraulikus funkció is működtethető. A használat során azonban mindenképpen ügyeljünk a csatlakoztatásra, főként a szabad visszafolyó ág felrakására, hiszen a visszatérő ágban az ellenállás nem lehet 1,5 bar-nál több. Ellenkező esetben ugyanis nagy valószínűséggel károsodik a hidromotor.
Emellett ügyelni kell a beállításokra is, hiszen minden esetben helyszíni testreszabásra van szükség vetés előtt és közben. Mielőtt tehát a vetési mélység rögzítésre kerül, vegyük szemügyre a területet és annak adottságait. Fontos szempont a magágy minősége, a talajnedvesség, a talajszerkezet, valamint a szármaradvány-mennyiség egyaránt. Egy vetőgép használata tehát sok mindentől függ, de az biztos, hogy egy nagyobb gazdaságban nagy szükség van rá.