Mindenki tudja, hogy a légkondicionáló berendezések a súlyos (és költséges) problémák megelőzése érdekében rendszeres karbantartást igényelnek. Habár az elmúlt évek téli időszakai viszonylag enyhék voltak, mindenképpen érdemes felkészülnünk az összes időjárási eshetőségre.
A tél elején végzett karbantartás lehetővé teszi az otthontulajdonosok számára, hogy időben felfedezzék és orvosolják az esetleges problémákat, mielőtt visszatérne a hűtési időszak. Ez különösen fontos azoknak, akik télen a légkondicionálójukat is szeretnék alkalmazni az otthon felfűtésére.
Íme néhány hasznos tipp a klímák téli karbantartásához!
Áramtalanítsuk a klímarendszert a karbantartás idejére
Ez egy egyszerű, mégis fontos lépés, hiszen segít megelőzni az életveszélyes áramütéseket a karbantartás során. A klímarendszer jellegétől függően meglehet, hogy a beltéri egységet kell majd kihúzni a konnektorból, vagy a kültéri egység közelében található kapcsolót kell lekapcsolni. Mindig legyen kéznél a használati útmutató!
Tisztítsuk meg a kültéri egységet
Távolítsuk el a leveleket, faágakat és más hulladékokat a klímaberendezés körül. Amennyiben egy fa, bokor vagy más növény túl közel nőtt az egységhez, metsszük le vagy ültessük át azt egy olyan helyre, ahol nem zavarhatja a működést.
Ezek után öblítsük le egy mérsékelt nyomású vízsugárral a koszt az egységről, majd hagyjuk megszáradni. Ez segít megelőzni a későbbi dugulásokat és meghibásodásokat.
Ellenőrizzük a kültéri egységet
Nézzük meg, hogy látunk-e rozsdás, repedt vagy egyéb módon sérült részeket a készülék külső vázán. Ellenőrizzük a vezetékeket és csöveket is, hogy mindegyik megfelelő állapotban van-e, és hogy a szigetelések is rendben vannak-e rajtuk. Ezek az apró problémák a későbbiekben komoly fejfájást okozhatnak majd, ezért, ha bármilyen rendellenességet észlelünk, vegyük fel a kapcsolatot egy profi klímaszerelő céggel.
Figyeljünk a kompresszor hangjára
A klíma üzemeltetése során figyeljük meg, hogy nem halladszódnak-e aggasztó zajok a kültéri egységből. A szokatlan zúgás, kattogás vagy súrlódás sosem jó jel, és mielőbbi ellenőrzést, illetve karbantartást igényel majd egy profi szakembertől.
Használjunk extra szigetelést
A szivacsos csőszigetelők segítenek megvédeni a kültéri egység vezetékeit és csöveit a fagykároktól. Ezeket a szivacsokat szigetelőszalaggal érdemes rögzíteni. Ezzel el lehet kerülni, hogy a csövekben pihenő folyadék megfagyjon és szétrepessze azokat.
Fontos, hogy ezeket a hozzáadott szigeteléseket maradéktalanul eltávolítsuk az egységről, mielőtt újra használni kezdenénk a rendszert. A beszereléskor felhelyezett szigetelést azonban ne szedjük le a csövekről.
Cseréljük vagy mossuk ki a szűrőt
Ez a lépés akkor a legfontosabb, ha télen is szeretnénk használni klímarendszerünket a fűtésre. A klíma szűrője felel a forgatott levegő tisztán tartásáért. Nem csak a port fogja fel, hanem segít eltávolítani a levegőből a kórokozókat, allergéneket és egyéb szennyeződéseket is.
Ha a szűrő eldugul, akkor az nem csak a szoba levegőjének minőségére lesz rossz hatással, hanem a berendezésnek is növelnie kell a teljesítményét, hogy elegendő levegőt tudjon átforgatni magán. Ez persze magasabb villanyszámlát eredményez.
A készülék használati utasításából kideríthetjük, hogy cserélhető vagy mosható szűrőket használ-e, és ez alapján elvégezhetjük rajta ezt az egyszerű, de fontos karbantartási feladatot. A szűrőt a használat rendszerességétől függően 1-3 havonta érdemes cserélni vagy kitisztítani.
Kérjük szakember segítségét
Egy tapasztalt klímaszerelő nem csak a fennálló problémákat segíthet megoldani, hiszen munkája a megelőzésben is fontos szerepet játszik. Egy jó szakember már jóval az előtt képes felismerni a problémákat, hogy azok teljesen kialakulnának, és tönkretennék a klímarendszert, ezért is olyan fontosak a rendszeres profi karbantartások.
Ha a berendezés már hosszú évek óta működik klímaszerelő úgy véli, hogy gazdaságosabb megoldás lenne egy újat telepíteni helyette, akkor sem kell aggódni, télen ugyanis sok klíma beszereléssel együtt is kedvezőbb áron szerezhető be.