Manapság már sokan elgondolkodhattak azon, hogy az energiaárak mennyire az egekbe szöktek, és a spórolási lehetőségeket keresik. Inkább sötétben, nagykabátban üljünk bent, és szokjuk meg a gyertyafény hangulatát? Én azt mondom, sokkal okosabb döntés egy napelem rendszer mellett letenni a voksunkat. Mindjárt el is magyarázom, hogy miért.
A napelem rendszer a Nap sugarainak energiáját használja fel áram termelésére. Ezen a kettőn kívül tényleg nem kell más ahhoz, hogy ez az energia létrejöjjön, és ellássa otthonunkat. A folyamat során nem keletkezik semmilyen környezetet szennyező anyag, illetve ez a módszer azt is lehetővé teszi, hogy ennyivel is kevesebb fosszilis anyag kerüljön felhasználásra. Az egyik legtisztább megújuló energiaforrás a Napé, ami még sem a lakókat, sem a szomszédokat, sem a természetet nem zavarja. Ezáltal ilyen apró szinten is hozzájárulhatunk ahhoz, hogy a jövő generációi egy élhetőbb, és szükségleteket még kielégítő forrásokat kínáló Földdel rendelkezzenek. Remélem, már ez a tény sokatokban felkelti az érdeklődést, hogy ideje napelemekre váltani.
Bár tudom, jelenleg a legtöbbünk számára a költséghatékonyság egy jóval égetőbb kérdés. Nos, a napelem rendszer mind tudjuk, hogy nem a legolcsóbb mulatság, mert ha az lenne, valószínűleg már mindenki háza tetején ékeskednének ezen berendezések. Arról azonban sokan hajlamosak megfeledkezni, hogy a napelem egy hosszútávon megtérülő befektetés, s mialatt megtérül az ára, onnantól is még egy bő 15 éven keresztül szinte biztos, hogy nem lesz rá gondunk.
Hogyan lehetséges ez? Egy jó minőségű, igényesen megtervezett és kialakított rendszer egy átlagos felhasználású háztartásban több, mint valószínű, hogy 10 év alatt visszahozza az árát. Egyszerű formában: a villanyszámlákat többé nem kell kifizetnünk, hiszen az áramot magunknak termeljük meg ezen eszközök segítségével. A jelenlegi szaldós elszámolási rendszerben ez egyértelműen megvalósítható, azonban az új, bruttó elszámolási rendszertől se ijedjünk meg. Lehet, hogy a 10 éves megtérülési időt kicsit megnyújtja, de a villanyszámlákat továbbra is, legalább egy jóval csökkentett áron kell csak fizetnünk. A jó minőségű napelemekre pedig minimum 25 éves teljesítménygarancia vonatkozik, ami azt jelenti, hogy ennyi év eltelte után is még hatékonyan, minimum 80% teljesítménnyel fog működni a szerkezetünk. Ha mégsem, a gyártó díjmentesen cseréli, így időtálló és többszörösen megtérülő befektetéssé válik a napelem rendszerünk.
Mégis, egyszerre nem tudtok kiadni egy ekkora összeget? Érdemes folyamatosan nyomon követni az ezzel kapcsolatban meghirdetésre kerülő pályázatokat, amiken keresztül vissza nem térítendő pénzösszeget nyerhetünk a projekt megkezdésére. 2024 januárjában is indul egy hasonló támogatási program, amiben lakóházakra pályázhatunk, maximálisan 5 millió forintnyi összegért. Legyetek szemfülesek, mert remélhetőleg a jövőben több ilyen lehetőség tárul ki a magyar lakosság előtt is.
Már csak az a kérdés, hogy hova forduljatok, ha belekezdenétek? Egyértelműen a napelemrendszer.info oldalát látogassátok meg először, mert náluk rengeteg cikket találtok a témában, és még időben bármiről tájékozódhattok, ha kételyek merülnének fel bennetek a témával kapcsolat. Ha pedig már csak egy lépés választ el a rajttól, töltsétek ki az oldalon található űrlapot, aminek segítségével megindulhat a napelem rendszer projektetek. Az űrlap segítségével összekötnek titeket a megye legprofibb kivitelező cégével, akik ingyenes helyszíni felmérést végeznek. Ilyenkor figyelembe kell venniük a környezeti adottságokat, például az árnyékoltságot, a dőlésszögeket, tartószerkezetek tervezését, a tájoltságot. Mindenképpen az a cél, hogy a lehető leghatékonyabb rendszert tervezzék meg számotokra. Ha ezzel elkészülnek, megkapjátok az egyedi árajánlatotokat, amit abban az esetben, ha elfogadtok, utána meg is indulhat az ügyintézés. Ez papírmunka leginkább, hogy megszerezhessétek a szükséges engedélyt és hálózatba való becsatlakozást. A végén pedig kijönnek hozzátok a szakértők, és felhelyezik a rendszert. Mit gondoltok, a gyertyafény, vagy ez?